Hamilelik

İnfertilite Tedavisi ile İlgili Bilinmesi Gerekenler

İnfertilite Tedavisi

 

            İnfertilite tedavisi, için birçok farklı yöntem ve teknik geliştirilmiştir. Bu tedavi yöntemlerinin hangisinin çiftlere uygulanacağına karar verilmesi için, mutlaka çiftlerin birlikte hekime başvurmaları gerekmektedir. İnfertilitekonusunda modern tıbbın hızlı ve etkili çözümleri arasında en fazla duyulan tüp bebek ve aşılama yöntemleridir. Bu iki yöntem, aslında diğer tedavi yollarının gebeliği sağlayamadığı hallerde uygulanmaktadır.

Tüp Bebek Ne Zaman Uygulanır?

Tüp bebek uygulaması ile infertilite tedavisi 40 yaş üstü gebelik isteyen anne adaylarının bulunması, daha önceki gebeliklerinden dolayı sorun yaşayanlar veya kürtaj olunması durumunda, ilaç ve cerrahi operasyonlar ile normal yoldan gebe kalınamayacağının belirlenmesinde ve anne adayı ile baba adayında sorunların olması durumunda uygulanır. Tüp bebek yöntem olarak anne adayından özel olarak alınan yumurtaların canlılığı ve kalitesi arttırılarak laboratuar ortamında, baba adayının döllenemeye yeterli canlılık ve kalitesi sağlanmış olan spermleri tarafından, gözetim altında döllenmesi ile sağlanan gebeliktir. Sağlıklı olarak oluşturulan embriyo anne adayına özel yöntemler ile enjekte edilerek, gebelik sağlanabilmektedir.

Aşılama Yöntemi Nedir?

İlaç ve Cerrahi Operasyon Tedavileri

            İnfertilite tedavisi söz konusu olduğunda, erkeklerdeki sperm sorunları sebebiyle oluşturulan bir tedavi şeklidir. İlaç ve diğer tedaviler ile yeterli canlılığı sağlanamayan erkek spermleri, özel ortamlarda teknik yıkamalar ile ilaç tedavisinin ardından gebeliği sağlayabilecek kaliteye getirilerek anne adayına faklı aşılama yöntemleri ile enjekte edilir. Bu sayede anne adayının yumurtalarını dölleyen, işlem görmüş spermler gebeliği sağlar.

İlaç ve Cerrahi Operasyon Tedavileri

İlaç ile infertilite tedavisi, genlikle üremeye engel enfeksiyonlarda ve hormonal düzensizliklerde etkili tedavi şekillerindendir. Yine üremeye engel teşkil eden fiziksel sorunlar ve patojenlerin varlığında, cerrahi müdahale ile gebelik için uygun ortam sağlanabilmektedir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu