Hamilelik

İnfertilite Nedir ?

İnfertilite Nedir ?27

İnfertilite, tıbbi tanım olarak bir hastalık değil, bazı sorunların birleşerek gebeliğin gerçekleşmemesi durumudur. Açık ifade ile 1 yıllık süre içerisinde korunmasız şekilde sağlıklı ve doğru cinsel birleşmeye rağmen, gebeliğin oluşmaması durumudur. İnfertilite nedir, sorusuna verilebilecek en kısa cevap ise halk arasında da bilindiği üzere, kısırlıktır.

Kısırlığın yanlış bilinen bazı durumları da bulunur. Özellikle sadece kadınla özel bir hastalık olduğu gibi bir kanı hakimdir. Aslında infertilite müstakil bir hastalık değildir. Değişik nedenler sebebiyle oluşan bir durumdur ve sadece kadınlarda değil, erkek üreme sisteminde oluşmuş sorunlar ile de doğrudan ilişkilidir.

Erkek İnfertilite Nedenleri

Erkeklerde infertilite nedenlerinin başında, hormonal düzensizlikler gelmektedir. üreme sistemindeki en önemli etken olan sperm oluşumunda yetkili olan hormonlardaki olumsuzluklar, sperm üretimini doğrudan etkiler. Spermlerdeki kalitesizlik ve yetersizlik erkek kısırlığında oldukça önemlidir. Hatta bazı tıbbi otoriteler tarafından tek sebep olarak görülmektedir. Aslında fiziksel olarak sperm kanallarındaki tıkanıklık ve testislerdeki sorunlarda, spermleri etkiler. Tüm bu sorunların birleşmesi alkol, sigara, bazı hastalıklar sebebiyle kullanılan ilaçlar ve genital organlarda geçmişte yaşanmış cerrahi operasyonlar, erkekte infertilite sebebidir.

İnfertilite Nedenleri

Kadın İnfertilite Nedenleri

Erkeklerde olduğu gibi kadınlarda da hem hormonal hem de fiziksel sorunlardan ötürü kısırlık yaşanmaktadır. Adet düzensizlikleri, aşırı yumurtlama, yetersiz ve sağlıksız yumurtlama, süt oluşumundan sorumlu olan hormonlarda aşırı yükselme gibi hormonal sorunlar, kadınlardaki en önemli infertilite sebepleri arasındadır. Kadınlarda infertilitenin araştırılmasında en önemli kriter yaştır. 40 yaş sonrasında gebelik şartları zorlaştığından, tanı koyulması ve araştırmalara başlanmasında 1 yıl gibi bir süre beklenmez.  Hormonal olduğu kadar fiziksel sorunlar da kadınlarda kısırlık nedenleri arasındadır. Rahim ve rahim ağzı hastalıkları, yumurtalık ve tüp tıkanıklıkları, karın zarı sebebiyle yaşanan üreme organları enfeksiyonları ve benzer organları besleyen dolaşım sorunları, kadınlarda infertilite sebeplerindendir. Erkeklerde olduğu gibi stres, alkol, sigara gibi hayat kalitesini düşüren zararlı bağımlılıklar kadınların doğurganlığını da, doğrudan etkileyen nedenlerdendir.

Açıklanamayan İnfertilite

Adından da anlaşılacağı gibi kısırlık konusunda yapılan modern tıbbi tetkiklere rağmen sebebi tam olarak bilinmeyen kısırlık sorunları da yaşanabilmektedir. Bu sorunu yaşayanların gele ortalamadaki oranı -12 kadardır.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu