Hamilelik

Hamilelikte İlk Üç Ay Hangi Gelişmeler Yaşanır?

Hamilelikte İlk Üç Ay Hangi Gelişmeler Yaşanır? Hamilelik diğer bir deyim ile gebelik kadın yumurta hücresinin erkek spermi ile birleşmesinden meydana gelmektedir. Döllenmiş bir yumurtanın rahim yüzeyine iç kısmına yerleşmesi ile başlamaktadır.

Hamilelikte İlk Üç Ay Hangi Gelişmeler Yaşanır? Sağlıklı bir gebelik cinsel ilişki sonrası 2 veya 3 hafta sonra kendini belli etmektedir. Gebelik dönemi bir kadının en hassas ve duygusal zamanları olmaktadır. Anne olmaya hazırlanan kadın bu döneme sağlıklı ve bilinçli geçirerek 9 ay sonra bebeğine kavuşmayı hayal etmektedir.

Hamilelikte İlk Üç Ay

Hamileliğin ilk 3 ayı anne adayında oluşan hormonal değişimler ile farklı ruh halleri getirmektedir. Bu dönem annenin bebeğine alışma adaptasyon dönemi olarak algılanmaktadır. Anne adayının hamile olduğunu öğrendiği günden itibaren hayatının değişeceği veya yeni bir döneme gireceğini işareti olmaktadır. Bu dönemin en can sıkıcı olayı gebelerin genelinde oluşan mide bulantıları ve kusma olmaktadır. Ayrıca kokulara hassasiyet, iştahsızlık gibi şikayetler de artmaktadır.

Bunların nedeni çoğunlukla bilinmemekle beraber gebelik hormonu olan HCG beyindeki bazı bölgeleri uyarılmasına bağlı olduğu düşünülmektedir. Kan şekerinin düşmesi gebeler için sıkıntı yarattığı için bu dönemde midenin aç kalmamasına dikkat edilmesi gereklidir. Gebelik dönemi bulantıları 3 aydan sonra azaldığı annenin iştahının yerine geldi genellikle bilinmektedir.

Hamilelikteki Gelişmeler

Ayrıca bu dönemde yani hamilelikteki gelişmeler, kabızlık ve şişkinlik, halsizlik, yorgunluk, sinirlilik, alınganlık gibi değişik ruh halleri de gebelerde görülmektedir. Bu dönemi olabildiğince güzel geçirmenin tek yolu doktorun önerdiği reçetelere uymak ve fırsat buldukça dinlenmek en güzel tercih olmaktadır. Uyku şikayetleri de ilk zamanlarda kendini göstermektedir. Bazı gebeler uykuya düşkün olurken bazılarında uykusuzluk hormonal denge ve metabolizma sorunu çıkmaktadır. Bu dönemde folik asit kullanımına dikkat edilmesi gereklidir.

Hamileliğin ilk ayı bebeğin anne karnında hızlı geliştiği bir süreç olmaktadır. Bu dönemde bebeğin çoğu organları çalışmaya başlayıp, insülin ve pankreas üretmeye, ayrıca bağırsakları karın içine yerleşmiş durumda olmaktadır. Bebeğin parmak bacak kol gibi gelişimleri devam etmektedir. Kafatası ve kemik gelişimi belli olmaya ve boyunun da yavaş yavaş uzadığı görülmektedir. Ayrıca gebeliğin ilk üç ayında bebeğin kalp atışlarının anne ve baba adayı tarafından ultrason ortamında dinlenmektedir. Bu dönemde İkili tarama testleri hastanelerde yapılmaktadır.

 

 

 

 

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu