Güzellik

Hamilelik Döneminde Saç Boyatmanın Bebeğe Zararı Olur Mu?

Hamilelik Döneminde Saç Boyatmanın Bebeğe Zararı Olur Mu? Saç ve cilt bakımı kadınların hayatlarının her döneminde uygulanan rutinlerdir. Bizde yazımızda saç boyatmanın bebeğe zararı olur mu? Bu konuyu inceleyelim.

Hamilelik Döneminde Saç Boyatmanın Bebeğe Zararı Olur Mu? Birçok gebe kadın bu konuyu merak eder. Güzelleşme ve bakım unsurları kadınların hayatlarının her dönemlerinde vazgeçemeyecekleri bir durumdur. Bu yüzden hamilelik gibi dönemlerde de bu rutin bakımlardan vazgeçmek kadınlar için kolay olmayacaktır. Bizde yazımızda bu durumu genel anlamda ele alacağız. Gebelik döneminde saç boyanır mı? Bu soruya yanıt vereceğiz.

Gebelik Döneminde Saç Boyanır mı?

Gebelik dönemi kadınlar açısından ekstra özenin gösterildiği bir süreçtir. Bu yüzden bu dönemde birçok alışkanlıklardan uzak durulur. Ne var ki kadınlar hamilelikte rutin saç bakımlarından kolay vazgeçemezler. Bu durum bazen problemlere yol açabilir.

Hamilelikte saç boyatma doktorlar tarafından pek tavsiye edilmese de özellikle ilk 3 ay bu işlemi kesinlikle yapmamaları önerilir. Birçok boyanın içeriğinin kimyasal özellikte olması bu önerinin dikkate alınmasını gerekli kılar. Saç boyama işleminde deri yoluyla kimyasalların kana karışıp fetüs halinde bulunan bebeğe bulaşma riski vardır. Kimi doktorlar bunun çocuğun göz sağlığını etkilediğini ileri sürer.

Hamileyken saç boyayanların bebeklerinde somut bir sakatlık gibi durumlar gözlenmese de doktorlar bu işlemin doğum sonrasına bırakılmasını daha sağlıklı bulur. Saç boyamak isteyen gebe kadınların bitkisel içerikli boyalar kullanmaları yada 4. Aydan sonra bu işlemi yapmaları önerilir.

Hamileyken Saç Boyatmada Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • Hamileyken saç boyatmak isteyen kadınlar kullanacakları boyanın içeriğinin güvenilir ve bitkisel olmasına dikkat etmelidir.
  • Saç boyama işlemi açık ve havadar ortamda yapılmalıdır.
  • Hamile kadın saçlarını kendisi boyayacaksa mutlaka eldiven takmalıdır.
  • Kullanılan boyanın içeriğinde amonyak kesinlikle bulunmamalıdır.
  • Saç boyama işleminde saçın diplerine boyanın temas etmemesi sağlanmalıdır. İşlem bittikten sonra saç dipleri bol su ile iyice yıkanmalıdır.
  • Boyanın içeriği her ne olursa olsun kaş ve kirpiklere bu uygulanmamalıdır.
  • Hamilelikte saç boyama işlemi illaki gerçekleştirilmek isteniyorsa bu durumda kına gibi doğal ve zararsız içerikler tercih edilmelidir.
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu