Eğitim & Kurs

Doğaçlama Oyunculukta Dikkat Edilmesi Gereken Püf Noktalar

Doğaçlama oyunculuk diğer tüm oyunculuklara nazaran daha zor ve yetenek gerektiren bir türdür. İşte bu oyunculukta dikkat edilmesi gereken hususlar yazımızda yer almaktadır.

Doğaçlama Nedir?

Doğaçlama farklı kaynaklarda farklı şekillerde tanımlanmıştır. Ancak genel olarak ifade etmek gerekirse birebir yazılı metne bağlı kalmadan sahne oyunlarının gerçekleştirilmesi şeklinde adlandırabiliriz. Doğaçlama nedir sorusuna cevap veren bazı kaynaklar yazılı metni hiç kabul etmezken bazıları da kısmen olabilir demektedir.

Amaçtan Sapmama

Doğaçlamada birebir bağlı kalınacak bir metin bulunmadığı için istikameti oyuncular belirleyeceklerdir.  Dolayısıyla oyuncuların son derece dikkatli bir şekilde oyunu yönlendirmeleri ve amaçtan sapmamaları gereklidir. Bu durum her somut oyun için farklı şekilde örneklendirilebilir. Gerekirse dışarıdan birisinin müdahalesiyle de bu durum düzeltilebilir.

Partneri Takip Etmek

Doğaçlama oyunlarda acemi olanlar ya da heyecanlı olanlar sürekli olarak kendilerine odaklanarak ne söylemeleri gerektiğini düşünürler. Ancak doğaçlamanın püf noktaları arasında partneri takip etmek de son derece önemlidir. Bu sayede söyleyeceğiniz şeyleri daha isabetli bir şekilde söyleyebilir ve akışa rahatlıkla ayak uydurabilirsiniz.

Doğal Tepkiler Verme

Doğaçlama sırasında dikkat edilecekler arasında doğal tepkiler vermek de yer almaktadır. Bu kapsamda izleyiciye en doğal hissi vermek son derece önemlidir. Aksi takdirde yapmacıklık hissedilecek ve izleyiciler keyif almayacaktır.

Doğaçlama hayatın provası olarak adlandırılan bir tür drama tekniğidir. Gerçeklik ile yapmacıklık arasında çok ince bir çizgi üzerinde bulunan doğaçlamayı başaran kimseler ortaya bir hayli güzel eserler çıkarabilmektedirler. Ayrıca doğaçlamada sadece sahnedeki kişiler değil aynı zamanda sahne dışındaki kimseler de oyuna dahil edilmektedir. Dolayısıyla eğlencenin boyutları daha da çok artmaktadır. Ancak tüm bunlar için doğaçlama eğitimi almak son derece önemlidir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu