Eğitim

Ders Çalışma Alışkanlığı Öğrencilere Nasıl Kazandırılabilir?

Ders çalışma alışkanlığı bulunmayan öğrenciler zeki olsa bile başarıyı bir türlü elde edemiyor. Başarılı öğrencilerin ortak özelliği ders çalışma alışkanlığının bulunmasıdır. Peki, Ders çalışma alışkanlığı öğrencilere nasıl kazandırılabilir?

Ders çalışma alışkanlığı öğrencilere nasıl kazandırılabilir? İnsanlar arasındaki başarı farkı tamamen ders çalışma verimliliğinden kaynaklanıyor. Bu nedenle çalışma alışkanlığı kazanmak büyük bir önem taşıyor.

Ders çalışma alışkanlığı nasıl kazanılır? İlk olarak hedef belirlemeniz gerekir. Ders çalışma sonrasında hedeflerinize ulaşmanız önemlidir. Ders çalıştığınız zaman ortaya çıkan farkları ele almanız gerekir. Yaptığınız analiz sonrasında verimli çalışmanın önemini daha iyi kavrayabilirsiniz. Büyük hedeflere ulaşmak için mutlaka düzenli çalışmanız gerekir. Küçük hedeflerden başlayarak yolunuza emin adımlarla başlayabilirsiniz. Büyük hedefe ulaşma yolunda size yardımcı olacak hedefleriniz için liste oluşturabilirsiniz. Ders çalışırken pek çok kişi sıkılabiliyor. Bu durum düzenli ders çalışmayı etkiliyor. Peki bu durumda neler yapabiliriz?

Arkadaş Grubu Edinin

Ders çalışma alışkanlığı kazanmanın yollarından bir tanesi de arkadaş grubu edinmektir. Tatlı bir rekabet içerisinde çalışmak verimliliğinizin artmasını sağlayacaktır. Böylece gerekli hırsı kazanabilirsiniz. Verimli ders çalışmak istiyorsanız dikkatinizi dağıtacak konulardan uzaklaşmanız gerekir. Cep telefonları en çok dikkat dağıtan unsurlardan bir tanesidir.

Ders Çalışma Programı

Ders çalışma programı hazırlamak sizlere büyük bir yarar sağlayabilir. Ders programlarını mutlaka kişiye göre oluşturulması gerekir. Kendinizi tanıyarak en doğru programı oluşturabilirsiniz. Derse çok fazla çalışan biri değilseniz ilk günden yüksek saatli programlar hazırlamak istediğiniz sonucu alamamanıza neden olabilir. Bu durum sizde isteksizlik uyandırabilir. Eğer ders çalışma alışkanlığı yeni kazanan bir kişiyseniz buna göre program oluşturmalısınız.

İlkokulda Ders Çalışma Alışkanlığı Kazandırma

Ders çalışma alışkanlığı küçük yaşlarda daha kolay kazandırılır. Ebeveynler ilkokuldaki çocuğa ders çalışma alışkanlığı kazandırması gerekir.  Çocukların mutlaka dersini kendi başına yapmaları gerekir.

Anne Ve Babalara Öneriler

  • İlkokul eğitimine başlandığı zaman çocukla birlikte ödev yapılmalıdır. Çocuğa verilen ödevler çocuğun sorumluluk duygusunun gelişmesine katkıda bulunur.
  • Dersi zevkli kılacak etkinliklere yer vermelisiniz.
  • Çocuğun motivasyonu üst düzeyde tutmak için çalışmalar yapmalısınız.
  • Her çocuğun öğrenme yönü farklıdır. Bu yöntemleri keşfetmeniz gerekir.
  • Çocuğunuza sorumluluk duygusunu kazandırmalısınız.

Ders çalışma sorununun her insanda görülebiliyor. Doğru önlemleri alarak sizde motivasyonunuzu geri kazanabilir ve başarıya emin adımlarla ilerleyebilirsiniz.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu