Teknoloji

Daha Hızlı Bilgisayarlar İçin Overclock

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte bilgisayar kullanıcılarının çalışmalarını kolaylaştıran ve hızlandıran birçok program bulunmaktadır. Bu programlarının birisi olan Overclock, bilgisayarın en üst düzey performans kullanma işlemidir. Bilgisayar kullanıcıları oyun oynarken ve yüksek çözünürlüklü işlem yaparken bilgisayarların donma ve durma konularından şikâyet ederek bilgisayarın performansından yakınırlar.

Daha Hızlı Bilgisayarlar İçin Overclock
Daha Hızlı Bilgisayarlar İçin Overclock

Her bilgisayarın kendine göre belirli MHz de çalışma özelliği vardır. Bu özelliklerin üzerine çıkarılmasına sağlayacak Overclock işlemi denilmektedir. Kısacası Overclock bilgisayarın her şeye rağmen normal hızının üzerinde çalışmasıdır. Bilgisayarın üst düzey performansta çalışması için gerekli olan şey ise bilgisayarın iç frekansının ayarlanmasıdır. Bunun ayarlanması içinde özellikle FSB hızı artırılmalıdır, ayrıca çarpar kat sayısının artırılması gerekir.

Bilgisayarın Hızının Artırılması İçin Yapılacaklar

Yapılan bu işlem bilgisayarın performansını etkilemektedir, ancak bu uygulamaların yapılması için bilgisayar boardının performans yükseltilmesine uygun olması gerekir. Her programda olduğu gibi bilgisayar performans yükseltilmesinin de çeşitli riskleri olabilmektedir. Performans yükseltme uygulaması bilgisayarın gerçekteki ekranı olan bios ayarları üzerinden yapılmaktadır.

Daha Hızlı Bilgisayarlar İçin Overclock
Daha Hızlı Bilgisayarlar İçin Overclock

Teknoloji devi bilgisayar üreteci markaları, piyasaya son dönemlerde çıkardığı bilgisayarın her biri oldukça yüksek kapasiteli olup hız konusundaki sınırları zorlayacak özelliktedir. Bilgisayar kapasitelerinin her dönem artırılması beklenen bir uygulama değildir, bilgisayar kullanıcılarının bu yöndeki hareketi ise ram ve ekran kartı gibi bilgisayar donanımlarını değiştirmek olmuştur. Çünkü yapılacak bu değişiklik hiçbir risk içermez, parça değişimi ile sorun kısa sürede ortadan kalkar.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu