Anne-Çocuk

Çocuklara Ne Kadar Harçlık Verilmeli?

Çocuklara ne kadar harçlık verilmeli? Yaşa göre değişmektedir. Genellikle çocuklara yeteri kadar yani ihtiyaçlarını karşılayacak miktarda harçlık verilmesi gerekmektedir.

3- 4 ve 6- 10 Yaşlarındaki Çocuklar İçin

 

Yaşlara göre harçlık bir şeyler almak amacı için paraya ihtiyaç duyulduğunu birçok çocuk bilmektedir. Paranın çalışarak ise kazanıldığını da bilmektedirler. İstediklerine her daim sahip olamayacağını sizlerin öğretmiş oldukları sayesinde öğrenmektedirler. 6- 10 yaşlarında iken genellikle parasını nasıl harcayabileceğine göre bir seçim yapabilmektedirler.  İzinsiz kimseden bir şey alınmaması gerektiğini sizlerin öğretmesi gerekmektedir. Bu yaşlarda ne alacağı konusunda sizlerin öncülük etmesi lazım.

 

11- 13 Ve 14- 18 Yaşları İçin

Hedef belirleme ve de plan yapma konusunda daha net anlayabilmektedir bu yaş grubu. Hedefine ulaşmak amacı için birikim yapılması gerektiğini bilmektedirle. Kredi kartını bilirler. Olası bir tehlikeler hakkında ise fikir sahibi olabilir veya açıklandığında anlayabilir; hatalarından ise ders çıkarabilir.  Çocuklarda harçlık 14-18 yaşlarında iken genellikle Yetişkin farkındalığına da oldukça yaklaşılmıştır. Ebeveyn kontrol ayrıca da desteği devam etmelidir. Bu çocukların kötü alışkanlık edilmemesi için önemlidir.

Hangi Yaşta Ne Kadar Harçlık?

Harçlık miktarının genellikle ailenin ekonomik bir şekilde seviyesi temel alınarak belirlenmesi dışında aslında, çocuğun içinde yer aldığı yaş dönemi ve de ihtiyaçlarına göre belirlenmesi daha sağlıklı olmaktadır. Okul öncesi dönemde genel olarak harçlığın sembolik biçimde verilmesi yeterli olacaktır. Hangi yaşta ne kadar harçlık? İlkokulda ise genellikle sayılarla arası  iyi olmaya başlayan ve de okul kantininden bir şeyler alma gibi hakkı doğan, ayrıca da alışverişin de bilincine varmaya başlayan çocuklar için ise belli miktarda harçlık verilmesi gerekmektedir.

Ne Sıklıkla Harçlık Vermeli?

Harçlık verme aralığı genellikle yaş ile doğru orantılı ilerlemeli. Çünkü bazı yaş grupları ile birlikte zaman süreci mevhumu netleşmekte ve de dürtü gibi kontrolü artmaktadır. Ne sıklıkla harçlık verilmeli? Örneğin, 3-6 yaş arasında yer alan çocuklar için günlük olarak, 7-9 yaş arası çocuklar için de genellikle  haftalık olacak biçimde harçlık düzeni oluşturulabilir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu