Yaşam

Çocuğunda Reflü Olan Annelere 10 Öneri

Özellikle çocuklarda reflü olması durumunda annelerin bu konuda dikkatli hareket etmesi yaşanabilecek problemlerin en aza indirilmesini sağlayabilir.

Bilinçli bir şekilde hareket edecek olan anneler çocuklardaki reflü probleminin çözülmesine katkı sağlayabilirler. Beslenme şekli ve özellikle çevresel koşulların düzeltilmesi bu noktada oldukça önemlidir. Bu nedenle çocuğunda reflü olan annelere 10 öneri sunulabilir.

  1. Öncelikle beslenme şekli çevresel koşulları olumlu şekilde düzeltilmesi gerekir. Yatak başının 30° kadar yükseltilmesi bu konuda oldukça etkilidir.
  2. Reflü problemi yaşanabilecek bebeklerde özellikle kusma nedeniyle bebeğin normal olarak beslenmeyi sürdürememesi söz konusu olabilir. Bu nedenle bebeğin yakından takip edilmesi ve kilo artışının izlenmesi gerekir.
  3. Sık sık az miktarda beslenilmesi oldukça etkilidir. Aynı zamanda her beslenme sonrasında mutlaka gazının çıkartılması gerekir.
  4. Yalancı emzik kullanılması da özellikle tedavi açısından faydalı olabilir. Bu nedenle bebeğin yalancı emzik kullanması özellikle faydalı sonuçlar elde edilmesini sağlayabilir.
  5. Anne sütüyle beslenmek de olan bebeklerde reflü problemi daha az görülebilir.
  6. İnek sütüne karşı alerjisi olan bebeklerde özellikle inek sütünün kullanılmaması gerekir.
  7. Pasif sigara içilmesi de reflünün artmasına neden olabilir. Bu nedenle özellikle evde sigara içilmemesi gerekir.
  8. Çikolata, yağlı baharatlı yiyecekler, ketçap, hardal, soğan, sarımsak gibi getirmekte olan gıdalar özellikle beslenme listesinden çıkartılmalıdır.
  9. Öğün miktarlarının küçük tutulması ve özellikle vücudun ideal ağırlığının korunması gerekir. Bu sayede bebeklerde reflü tedavisi için etkili sonuçlar elde edilebilir.
  10. Tedavi sırasında kullanılacak olan ilaçlar özellikle yemek borusu kapakçığının basıncının artmasını ve bu sayede mide içeriğinin rahatsızlık nedeniyle yemek borusuna kaç yaşından önlenmesi sağlanabilir. Özellikle bebeklerde reflü olması durumunda dikkatli olunması gerekir. Tedaviye cevap verilmemesi halinde bebeğin solunum durması nedeniyle ölüm riski söz konusu olmaktadır.

 

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu