Yaşam

Buzdolabında Saklanmaması Gereken Ürünler

Buzdolabında saklanmaması gereken ürünlere bakıldığında tropikal meyveler, yağlar, domates, avokado, soslar buzdolabında saklanmaması gereken yiyeceklerdendir.

Birçok kişi buzdolabında saklanmaması gereken ürünler konusunda bilgi sahibi değildir. Hatta buzdolabında her şeyin saklanabileceği düşüncesi oldukça yaygın bir düşüncedir.  Buzdolabında ne saklanır ve ne saklanmaz bilmeli ve besinlerinizi buna göre muhafaza etmeye özen göstermelisiniz. Böylece besin değerlerini koruyarak uzun süre sağlıklı besinler tüketebilirsiniz.

Buzdolabı, meyve ve sebzelerin uzun bir süre taze olarak saklanması için son derece önemlidir. Fakat buzdolabında tüm yiyecekler saklanamaz. Bazı yiyecekler buzdolabında saklanması durumunda besin değerini kaybettiği gibi tadını da kaybetmektedir. Bu yüzden hangi yiyecekler buzdolabında saklanır hangileri saklanmaz net olarak bilmelisiniz.

Hangi Yiyecekler Buzdolabında Saklanmaz?

  • Sarımsak ve soğan, buzdolabında saklanmaması gereken yiyecekler Buzdolabında saklandığı taktirde dokusunu kaybeden bu yiyecekler aynı zamanda dolabınızın kokmasına da neden olabilir. Soğan ve sarımsak gibi yiyecekler mutlaka karanlık ve serin bir yerde muhafaza edilmelidir.
  • Avokado, buzdolabında saklanmaması gereken ürünlerden bir diğeridir. Bu yiyeceği mutlaka buzdolabı dışında saklamalısınız. Oda sıcaklığında saklanabilen bir yiyecek olan avokado olgunlaştıktan sonra buzdolabına alabilirsiniz. Aynı şekilde dilimlenmiş olan avokadoyu, hava geçirmeyen bir kaba alarak buzdolabında saklayabilirsiniz.
  • Tropikal meyveler buzdolabında saklanmaması gereken ürünler arasında yer almaktadır. Özellikle yeteri kadar olgunlaşmamış olan bu meyveleri buzdolabında saklamanız durumunda olgunlaşmasının önüne geçmiş olursunuz. Hindistan cevizi, dragon, ananas, mango, star fruit gibi meyveler oda sıcaklığında saklanması gereken meyvelerdir.
  • Yağlar, buzdolabında saklanmamalıdır. Yağlar, buzdolabı içerisinde hızlı bir şekilde soğuduğu için katılaşır ve lezzetini kaybeder. Bu yüzden yağınızın bozulmasını istemiyorsanız, oda sıcaklığında muhafaza etmeli ve buzdolabına koymamalısınız.
  • Ketçap, mayonez ve hardal gibi soslar da buzdolabında saklanmaması gereken besinler arasında yer almaktadır. Oda sıcaklığında saklanması gereken bu besinler ile birlikte salata sosları, reçeller de buzdolabına konulmamalıdır.
  • Domates te buzdolabında saklanmaması gereken ürünler arasında yer almaktadır. gün ışığından uzak tutulması gereken aynı zamanda buzdolabında saklanmaması gerekenler arasında yer alan domates, kısa sürede tüketilmesi gereken bir yiyecektir.
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu