Sağlık

Böbrekleri Bitiren Alışkanlıklar

Kanı filtreleyen bir atık süzücü olan böbrekleri bitiren alışkanlıklar tüm sağlımızı tehdit ediyor. Peki böbreklerimize gereken özeni nasıl göstermeliyiz?

Böbrekler Ne İşe Yarıyor?

Asit ve bazal dengenin düzene girmesini sağlayan böbrekler, kan basıncını ve hormonları düzenler. Zarar görmemesi için özenle korunması gerekenler böbrekleri bitiren yiyecek ve alışkanlıklar bilinerek bunlardan uzak durulmalıdır;

  • Aşırı protein tüketimi amonyak üretimine neden olduğundan böbreklerin aşırı çalışmasına neden olur,
  • Çok tuz tüketmek sadece ödeme neden olmaz aynı zamanda vücudun elektrolitlerini de dengeler,
  • Sürekli ilaç kullanmak böbrekleri bozar,
  • Su tüketiminin sağlanmaması, böbrek fonksiyonları üzerinde bozucu bir etkiye sahiptir,
  • Alkol de böbreklerin bir numaralı düşmanıdır, harabiyete neden olur,
  • B vitamini eksikliği de böbreklerin çalışma sistemini bozar.

İdrarınızın renginin berrak ve beyaz olması gerekir. Sarı renk yeterince su içmediğinizi gösterir ve bunu tespit etmek oldukça basittir. Sağlıklı bir insanın idrar rengi beyaz ve kokusuzdur. Su tüketiminin yeterli olduğunu anlamak için idrarınızın rengine bakarak fark edebilirsiniz.

Neler Yapmalı?

Bol bol su içmekle başlayacağınız böbrek sağlığınızı koruma sürecinde, asitli içeceklerden uzak durmanız da önemli bir detay olacaktır. Böbreklerin ve cildin sağlığı açısından önemli olan su tüketimi günlük en az 10 bardak olacak şekilde ayarlanmalıdır.

B vitamini yönünden zengin besinler tüketirken şarküteri ürünlerinden uzak durmak, besinleri tüketirken sağlık açısından problem yaşamayacağınız ve alerjinizin olmadığı doğal besinleri tercih etmek ve tuz kullanımını kaldırmak gerekecektir.

Sağlıksız ve dengesiz beslenmek birçok probleme neden olurken, şeker, un ve trans yağlar içeren menüler de böbreklerin aşırı çalışmasına neden olabilir. Böbreklere iyi gelen yiyecekler arasında enginar, kereviz, havuç, salatalık, nohut, baklagil çeşitleri gibi besinleri sayabiliriz.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu