Anne-Çocuk

Bebeğinizi Emzirirken Korkuyorsanız Yapmanız Gerekenler

Bebeğinizi Emzirirken Korkuyorsanız Yapmanız Gerekenler! Emzirmenin başarısı, annenin genel sağlığı, psikolojik durumu, destek ağı, daha önceki emzirme deneyimi ve emzirme hakkındaki bilgisi gibi birçok faktöre bağlıdır.

Bebeğinizi Emzirirken Korkuyorsanız Yapmanız Gerekenler! Anne emzirme konusunda zorluklar yaşıyorsa, bir emzirme danışmanından veya başka bir sağlık uzmanından yardım almalıdır. Emzirmeyle mücadele eden anneler için birçok destek grubu mevcuttur. Bebeğinizin telaşlı olmasının ve emzirdikten sonra tatmin olmamış gibi görünmesinin birkaç olası açıklaması vardır: bebeğiniz bir büyüme atağı geçiriyor olabilir ve daha sık emzirmeye ihtiyaç duyuyor olabilir; bebeğiniz olgunlaşmamış bir emişe sahip olabilir. Bebeğinizin emzirmede zorluklara neden olan tıbbi bir durumu olabilir. Bebeğinizin emzirdikten sonra neden mızmızlandığı ve tatmin olmadığı konusunda emin değilseniz, bir emzirme danışmanına veya başka bir sağlık uzmanına danışmalısınız.

İlk birkaç hafta boyunca bebeğinizi kendinize yakın tutmanız ve evdeyseniz onu bir bakıcıyla veya başka biriyle yalnız bırakmamanız çok önemlidir. Onu kendinize yakın tutun ve mümkün olduğunda kısa bir uyku çekin. Yeterince uyumanız da çok önemlidir, böylece bebeğiniz uyurken kestirebilir veya geceleri bebeğiniz uyurken uyuyabilirsiniz. Başka biri bebeğinizle ilgilenmenize yardımcı olmak isterse, bırakın yardımcı olsun. Bu şekilde, hem sizin hem de bebeğiniz için ne kadar özel ve önemli olduklarını hissedebileceklerdir.

Bebeğiniz Çok Sık Emmek İstiyorsa

Bebeğiniz çok sık emmek istiyorsa, aç veya susamış olabilir. İyi beslendikten sonra emmeye devam ediyorsa, zevk, rahatlık veya güvenlik için emmek istiyor olabilir. Ona bir emzik verilirse, emme ihtiyacını karşılayacaktır. Emziğiniz yoksa emzik yerine küçük parmağınızı da kullanabilirsiniz. Bu şekilde bebeğin organik emme ihtiyacı karşılanmış olur ve bağımlılık haline gelmez.

Bebeğin istediği kadar emmesine izin verilmelidir: Doyduğunu düşündüğünüz ya da artık emmek istemediği için bebeğinizin emmesini durdurmak zorunda değilsiniz. Ne kadar süt istediğini kendisi bilir. İki meme arasında kısa bir mola vermesi ve diğer tarafta emmeye devam etmesi yeterlidir. Bebeğiniz bazı öğünlerde diğerlerine göre daha az yiyorsa endişelenmeyin; bir bebeğin günün bazı saatlerinde diğerlerine göre daha fazla yemesi normaldir.

 

 

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu