Yaşam

Balon Nasıl Yapılır?

 

Açılışların, davetlerin ve kutlamaların vazgeçilmesi balon nasıl yapılır hiç düşündünüz mü? Gelin hep birlikte balonların nasıl yapıldıklarına bakalım.

Değişik boyut ve şekillerdeki balonlar günümüzdeki kutlamaların vazgeçilmezlerindendir. Normal halinden 5 kat daha büyük bir hale gelebilen balonlar genel olarak kauçuktan yapılmaktadır.

Balon Ağaçta mı Yetişir?

Balonlar ağaçta yetişmese de lateks olarak adlandırılan kauçuktan yapılmaktadırlar. Farklı maddelerden de yapılıyor olsa da daha çok kauçuktan yapılan balonlar tercih edilmektedir ya da daha doğrusu tercih edilmelidir. Plastik gibi maddelerden yapılan balonlar doğaya büyük zararlar verse de kauçuktan yapılan lateks balonlar tamamen doğa dostu ve hiçbir zarar vermezler. Balonlar kauçuk ağacından meydana gelen beyaz sütten yapılırlar. Bu süte toz pigmentler eklenerek istenilen rengin elde edilmesi sağlanır. Daha sonra bu karışıma sülfür ve çinko asit de eklenerek daha esnek bir yapıya sahip olması sağlanır. Sürekli olarak karıştırılan malzemeler ısındıktan sonra lateksi kauçuğa dönüştürür.

Balona şeklini verebilmesi için seramik kalıplar kullanılmaktadır. Kalıpların tamamen temizlenebilmesi ve üzerlerinde hiçbir şey bulunmamaları için sitrik asit tanklarında yıkanırlar. Oluşturulan lateksin kalıplara yapışması için ince bir tabaka olacak şekilde kalsiyum nitratla kaplanmaları gerekmektedir. Çok fazla yapışmamaları ve daha sonra kalıplardan çıkartılabilmeleri gerektiğinden bu madde kullanılmaktadır. Fırınlarda kalıp üzerindeki fazla maddenin çıkartılarak ince tabaka şeklinde kalsiyum nitrat kalması sağlandıktan sonra lateks karışımın bulunduğu tanklara daldırılır. Daha sonra 5 dakika boyunca balonların daha sıkı olmalarını sağlayabilmek için kalıplar fırınlarda ısıtılır. Fırçalar yardımı ile balonun ağız kısmı oluşturulur. 80 derecelik fırına alınan kalıpların üzerindeki lateks ısıtıldıktan sonra kauçuk balon halini almış olur. Bu işlem de tamamlandıktan sonra kalıplar üzerindeki balon makineler yardımı ile kalıplardan ayrılarak kullanılmaya hazır hale getirilir. Son aşamada su ve silikon karışımı bir sıvı ile yıkanan balonlar artık paketlenmeye hazırdır. tamamtamam

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu