Yaşam

Balkonlara Dikilen Tek Yıllık Bitki Türleri

Balkonlara Dikilen Tek Yıllık Bitki Türleri

 

Balkonlara dikilen bitkilerin, kış aylarında ev ortamına taşınması gerekecektir. Evinde fazla yer bulunmayan aileler, balkon çiçeğiseçerken tek yıllık bitkiler tercih etmektedir. Bu bitkiler tohumdan veya fideden kolaylıkla yetiştirilip, yıl boyu çiçek açacaktır. Yılsonunda ise açan çiçekler azalacak ve yaprakları ile birlikte çiçeğin kendisi de kuruyacaktır. Bu tür bitkiler genellikle tohumdan yetiştiği için tohumlarının alınıp saklanması ve ertesi yıl tekrar aynı saksıya ekilmesi mümkündür. Çoğu bitkinin ise tohumları kendiliğinden saksıya döküldüğü için tekrar dikmeye bile gerek kalmadan ilkbahar aylarında kendiliğinden çıkar.

Karanfil Çiçeği

Tek yıllık bitkilerden balkonlarda kolayca yetiştirilen karanfillerin, sık çiçek açması tercih edilme sebebidir. Bakımı oldukça kolay olan karanfilin, birçok rengi bulunmaktadır. Saksıya dikilen karanfili, güneş alan bir ortama yerleştirip toprağı kurudukça su vermek yeterli olacaktır. Yaz sonuna kadar sürekli çiçek açar.

Aster Çiçeği

İri ve çok renkli çiçekleri ile balkonlarda tercih edilen çiçekler arasındadır. Aster çiçeğinin birçok rengi bulunmaktadır. Tohumundan edinerek, balkonda rahatça yetiştirilmektedir. Aster çiçeği bol güneşi ve suyu seven bir çiçek türüdür. Çiçekçilerden veya marketlerden aster tohumu edinmek mümkündür.

Şebboy Çiçeği

Gösterişli çiçekleri ile balkonlarda en çok tercih edilen çiçekler arasındadır. Boyuna uzayan şebboy, balkonlarda fazla yer de kaplamaz. Beyazı ve değişik birçok rengi bulunmaktadır. Bol güneş alan balkonlarda şebboy çiçeğini yetiştirmek oldukça kolaydır. Sadece su vermeniz yeterli olacaktır.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu