Teknoloji

Autorun Virüsleri Nedir? Nasıl Temizlenir?

Autorun virüsleri nedir? Temizlenmesi nasıl olur? Virüslerden korunmanız için önerilerimizi sunuyoruz. Bu makalede kısaca bilgi alabilirsiniz.

Autorun virüsleri nedir? İlk olarak nedir sorusunun yanıtını veriyoruz. Günümüzde oldukça sık karşılaşılan bir virüstür. Virüsler, sisteme zarar veren ve bilgi hırsızlığı ile sonuçlanan bir etki yaratır. Farklı türleri oluşturularak, farklı alanlara zarar verecek şekilde üretilmişlerdir. Autorun virüsleri ve özellikleri hakkında size detaylı bilgi veriyoruz.

Autorun Özellikleri

Virüs direkt olarak Windows XP hedef almaktadır. Genel olarak XP işletim sistemine özel olarak üretilmiştir. Bu sistemlerde profesyonel şekilde çalışırlar. Virüslerin günümüzde Windows 7, Windows 8, Windows 8,1, Windows 10 gibi versiyonlarının çıkması ile artık daha minimal oranda faaliyetlerini göstermeye başladılar. Virüsün ilk zamanki etkisinin olmadığını söyleyebiliriz. Windows XP kullanıcıları çok yüksek oranda. Aurotorun virüsü özellikleri kapsamında bakıldığında aslında faaliyet alanının geniş olduğunu da söyleyebiliriz. Virüs, kendisini kopyalama özelliğine sahip. Sürekli olarak kopyalama işlemi yapabiliyor olduğundan, sistem başlangıcından itibaren çalışabilen her alanda sorun yaratma özelliğine sahip. Bütün disklere otomatik olarak bulaşma özelliği var.

Autorun.inf Dosyası

Autorun virüsleri, autorun.inf dosyası sayesinde bu ismi almıştır. Otomatik çalışır anlamına gelmektedir. USB belleklerin içinde bulunan bu dosya, hemen sisteme ulaşır. Bilgisayara takıldığında anda bulaşma etkisinin olduğunu söyleyebiliriz. Yerel disklerin içinde bulunan aotorun.inf dosyası içinde kendilerini kopyalama özellikleri de olacaktır. Genel olarak sality gibi virüs çeşitleri uzun dönemli ve oldukça profesyonel bir etkiye sahiptir. Bu virüslerin temizlenmesi için combofix yazılımının kullanılması avantajlı olacaktır.

Anti – virüs

Virüsten korunmanın en iyi yolu, bulaşmasını engellemektir. Çünkü aynı zamanda direkt olarak yayılma özelliğine de sahip olan bir virüs olduğundan, direkt olarak koruma işlemlerinin yapılması ile avantaj elde etmek önemlidir. Virüsten korunmak için önerilen yazılımlar var. Combofix dışında yer alan en iyi anti virüs programları da tercih edilebilir. Bu sayede bilgisayarınıza ulaşması açısından zorluk sağlanarak, direkt olarak anti – virüs üzerinden korumanın gerçekleşmesi sağlanacaktır. Anti virüs programları ile çözüm sağlanarak, en kısa süre içinde programın etkisinin görülmesi mümkündür.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu