Yaşam

Anneler Günü Kutlamalarının Tarihçesi

anneler_gunu
Anneler Günü

Anneler Günü mayıs ayında annelerin hatırlanması esasına dayalı gündür. Anneler günü de tıpkı diğer özel günlerin var olması gibi Eski Yunana ve Antik Roma’ya kadar gitmektedir. Bu iki ana uygarlıkta da tanrıçaların anılması festival düzenlenmesine neden olmuştur. Rhea ve Kibele anneler gününün temelindeki tanrıçalardır. Eski yunanın Rhea’sı bütün tanrıçaların annesi, tanrıların ortaya çıkış sebebidir. Onu anmak ve şükran duygularını dile getirmek dinsel ayinlere ve eğlence törenlerinin düzenlenmesine neden olmuştur. Toprak tanrıçası Kibele bolluğun, bereketin, tabiatın var edicisidir. Antik çağlarda Kibele’ye sunulan kurban törenleri de ardından düzenlenen bahar festivalleri de tabiatın canlandığı bahar aylarına denk gelir. Kaynağı asırlar öncesine dayanan gün anneler günü olarak kutlanmaktadır.

Dünyada Anneler Günü

Temeli çeşitli nedenlere dayandırılabilecek bahar zamanında kutlanan bugün ülkemizde mayıs ayının ikinci haftasında Pazar günü kutlanmaya başlanmıştır. Bizimle aynı zamanda Bulgaristan, Amerika, Çin, Tayvan, Kanada, Danimarka, Avusturalya, Malezya, Peru, Almanya gibi birçok ülke bugünü kutlamaktadır. Macaristan, Portekiz, Litvanya, İspanya da Mayısın ilk haftasında kutlanmaktadır. Mayıs ayı dışında kutlandığını bilmek sizi şaşırtır mı bilmem ama bu ülkelerden bazıları şunlardır: Arjantin, İran, Rusya, Panama, İsrail, Kuveyt, Panama sayılabilir.

Hangi kökene dayanırsa dayansın, hangi ayda kutlanırsa kutlansın anneler gününün mantığı aynı sebebe uzanır. Annelerimizi anladığımızı göstermek ve onlara şükran duygularımızı iletmek için çeşitli hediyeler ile hazırlanan sürprizler ve etkinlikler ile kutlanmaktadır. Anne hayattır. Tüm annelerin günü kutlu olsun.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu