Sağlık

Akıntı Sebebi Vajinal Mantar Enfeksiyonu Olabilir Mi?

Akıntı Sebebi Vajinal Mantar Enfeksiyonu Olabilir Mi? Kadınların en sık yaşadığı vajinal hastalıklardan biri olan vajinal akıntı ve mantar enfeksiyonları jinekoloğa başvurma nedenleri arasında ilk sıralarda yer almaktadır.

Akıntı Sebebi Vajinal Mantar Enfeksiyonu Olabilir Mi? Vajinal akıntı her zaman kötü anlamına gelmese de, kronik veya değişken akıntı enfeksiyon belirtisi olabilir. Göz ardı edilen veya normal salgılar olduğu düşünülen vajinal salgılar, insan papilloma virüsünün neden olduğu rahim ağzı kanseri (serviks) gibi ciddi hastalıkların habercisi olabilir.

Vajinal enfeksiyonun sık görülen semptomlarından biri olarak kabul edilen akıntının kokusu, rengi ve yoğunluğu takip edilmelidir. Hastaların günlük hayatını da etkileyen akıntı, sadece fitiller veya eczaneden alınan krem ​​formundaki ilaçlarla tedavi edilmez. Bu nedenle anormal vajinal akıntının bir enfeksiyondan kaynaklanıp kaynaklanmadığı kontrol edilmelidir.

Vajinal Mantar Enfeksiyonunun Belirtileri Nelerdir?

Vajinal mantarın en sık görülen semptomu vajinal bölgede kaşıntıdır. Bir mantar enfeksiyonu, tahriş ve kızarıklıkla birlikte şiddetli kaşıntıya neden olabilir. Kaşıntı hissedilse bile bölgedeki kaşıntı daha fazla tahrişe neden olabileceğinden dikkatli olunmalıdır. Bu gibi durumlarda çatlaklar ve yaralanmalar meydana gelebilir. Vajinal bölgede akıntı, hastalığın bir başka belirtisidir. Bu akıntının beyaz, kötü kokulu, sütlü bir akıntı olduğu söylenebilir. Bu belirti mantar mantarlarında görüldüğü için ayırt edici bir belirtidir. Aynı zamanda idrara çıkma ve cinsel ilişki sırasında vajinal mantar enfeksiyonundan tahriş olan bölgelerde yanma ve ağrı hissedilebilir. Vajinal mantar belirtileri görüldüğünde, hastalığın neden olduğu rahatsızlık artmadan doktora başvurmak gerekir. Hastalık ilerledikçe tedavi sürecinin daha uzun sürebileceği unutulmamalıdır.

Vajinal Mantar Teşhisi

Vajinal mantar teşhisi, hastalığın belirtileri gözlemlenerek ve fizik muayene sonucunda konulabilir. Semptomlar arasında vajinal bölgede sütlü akıntı, kaşıntı ve kızarıklık varsa akla ilk gelen vajinal mantar enfeksiyonudur. Gerekirse vajinal bölge muayenesi, fizik muayene ve mantarı tespit eden laboratuvar testleri ile hastalık kesin olarak teşhis edilebilir.

Vajinal Mantar İçin Hangi Doktora Gitmeli?

Vajinal mantarlar için jinekoloji uzmanına görünmeniz gerekir. Doktor muayene sırasında altta yatan şeker hastalığı gibi başka bir hastalık tespit ederse hastayı uygun bölümlere yönlendirecektir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu