Teknoloji

Akıllı Telefonunuz Nasıl Hızlanır?

Akıllı telefon fulyası yaşantımızı hızla ele geçirmeye devam ediyor. Bu telefonlar ile birlikte sosyal medyanın da hayatımızda geniş yer kaplıyor olması bazı sorunları da beraberinde getirdi. Telefon üreticilerinin telefonlar için ayırdığı dahili hafızalara yeterlilik göstermemeye başladı. Özellikle sosyal medyayı aktif bir şekilde kullananlar dahili hafızalarının doluluğundan kaynaklı telefonlarının yakınıyor.

Akıllı telefonları yavaşlaması elbette yalnızca dahili karttan kaynaklı değildir. İşletim sisteminden telefon kullanım kalitesine kadar olan geniş bir yelpazede bu durumu incelemek gerekir.

Kullanılmayan Uygulamalar Silinmelidir

Akıllı telefonların hızlandırılması için alınacak en önemli aksiyon öncelikle kullanılmayan uygulamaların silinmesi olacaktır. Çünkü telefona yüklenen ancak birkaç kullanımdan sonra unutulan bu uygulamalar telefonun hızını ciddi anlamda yavaşlatıyor. Fotoğraf düzenleyici uygulamalar, filtre uygulamaları, gezi rehberi ya da yol yardım uygulamaları bunların başında geliyor. Telefonun uygulamalar menüsünden kullanılmayan uygulamaları kaldırmak telefonunun hızını önemli ölçüde artıracaktır.

Google Play üzerinden RAM temizleme uygulaması indirmek de açıkta kalan ancak pasif olan uygulamaların uyku moduna geçirilmesi için önemlidir.

Virüs Olabilir

RAM temizleme işlemi ve uygulama temizleme işlemi yapılmış olmasına rağmen hala telefondaki yavaşlık devam ediyor ise daha farlı bir durum olduğundan şüphelenilebilir. Siz farkında olmasanız dahi telefona girmiş olan bazı zararlı yazılımlar ve virüsler telefon hızını yavaşlatabilir. Hatta bu zararlı yazılımlar telefonun ömrünü büyük ölçüde azaltır. Bu noktada alınabilecek en etkili önlem telefonun sıfırlanması işlemi olacaktır. Ancak bu işlemden önce telefonda var olan önemli dosyaların yedeklenmesi gerekir. Format da denilen bu uygulama için bir uzmandan yardım almak önemlidir. Çünkü telefonun tüm sistemi sıfırlanacağı için geri dönüşü olmayan bir durum söz konusu olacaktır. Akıllı telefonunuz nasıl hızlanır? Sorusuna verilebilecek son ve en iyi cevap format attırmaktır.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu