Sağlık

Adet Düzensizliği

Adet Düzensizliği

 

Adet düzensizliği genç kızlığa adım dönemlerde ve belli bir yaştan sonra kadınların menopoza yaklaşıldığı dönemlerde görülmesi halinde normal olarak kabul edilmektedir.   Her iki dönemde de yumurtlamanın düzenli olmamasıdır.  Yumurtlamanın hiç olmaması gibi durumlarda  hormon düzensizliği gibi problemler  adet düzensizliği gibi problemler yaşanmasına neden olabilmektedir. Genç kızlarda ise  üreme organlarının gelişimi ile devam eden bu süreç tamamlandıktan düzenli adet olmaya başlayacaktır.

Adet Düzensizliği
Adet Düzensizliği

Üreme çağındaki kadınların ‘unda görülen  görülen bu  adet düzensizliğinin başlıca nedenlerinden biriPolikistik Over Sendromudur ve   senede 2-3 adet olacak şekilde adet düzensizlikleri devam eder. (PKOS) yumurtlamanın çok seyrek olduğu ya da hiç  olmadığı  için hormon dengesizliğinden kaynaklı  olarak adetler düzensiz, ya da kadının hiç adet  olmamasıdır.

Adet Düzensizliği

Adet Düzensizliği Polikistik Over Sendromu  (PKOS) Tanısı Konabilmesi İçin bu aşağıda belirttiğimiz 3 nedenden az 2 tanesinin hastada olması gerekmektedir. Yumurtalıkların normale göre çok daha fazla erkeklik hormonu yani salgılaması nedeni ilegöğüs arası,  çene, ve özellikle karın bölgesinde sivilce görülmesi

Adet Düzensizliği
Adet Düzensizliği

Adet Düzensizliği Polikistik Over Sendromu (PKOS) Hangi Durumlarda Normal Sayılır.

1-Sürekli olarak adet düzensizliği olması yada hiç adet olamaması

 

2- Ultrasonda çok sayıda pik polikistik ovar görüntüsü olması ve bu küçük foliküllerin kenarda toplanmış olması

 

3- Kadınlarda  erkeklik hormonlarının yüksek olması nedeni ile ortaya çıkan ve halk arasında ki adı ile  erkek tipi tüylenme görülmesi.

Adet Düzensizliği
Adet Düzensizliği

Polikistik Over Sendromu (PKOS) Nasıl Tedavi Edilmelidir?

(PKOS) Tedavisi uygulanacak olan kadının çocuk yapma isteğinin önceliğine göre değişmektedir. Çocuk yapma isteğinde olan kadınlarda klomifen sitrat  ilaç kullanımı ile yumurtlamayı sağlanır.

Eğer  kadın çocuk yapmayı düşünmüyor ise;  adet düzensizliğini önlemek, ve polikistik overe hastalığına  bağlı olarak  ileride çıkabilecek rahim kanseri sağlık problemleri önlemek için doğum kontrol ilaçları kullanılır.

Adet Düzensizliği
Adet Düzensizliği

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu