Teknoloji

3G Nedir?

3G Nedir?

3G teknolojisi Türkiye’de operatörlerin yapmış olduğu yoğun tanıtım kampanyaları ve bununla birlikte getirmiş olduğu bir hayli yenilik yardımıyla, uzun bir müddettir cep telefonu kullanıcılarının gündeminde ilk sırada bulunmuştur. Türkiye’nin yeni tanıştığı ve uyum sağlamış olduğu olan 3G, düzenli bir şekilde kullanıldığında kullanıcıya oldukça büyük olanaklar sunabilmektedir. 3. Nesil GSM teknolojisi olarak da adlandırılabilecek olan 3G, GPRS – EDGE uygulamalarını da içine alan, 2G ve 2.5G uygulamalarının devamı vaziyetinde olan bir teknolojidir. Data aktarım hızını kablosuz olarak 2 – 14,5 Mbps aralığına çıkararak web ve cep telefonu kullanıcılarına büyük oranda hız ve kolaylık sunmuştur. ADSL’e dolaysız rakip olarak piyasada yerini almaya süregelen 3G, zaman ve mekan sınırlamasını ortadan kaldırmaya aday olan bir teknolojidir. 3G teknolojisi yalnız cep telefonu piyasası değil, bilgisayar pazarını da büyük oranda etkilemiş, eğlence, medya, bankacılık ve güvenlik sistemlerinde kendini tekrardan konumlandırmaya adım atmıştır.

3G Kapsama Alanı Nasıl? 
3G teknolojisi, şu an kullanılan mobil yazışma alt yapısını kullanılmamaktadır. Bu yüzden 3G altyapısı için operatörlerin büyük yatırımlar yapması gerekmektedir. Bununla beraber, 3G teknolojisi için normalden farklı bant genişliği kullanılmakta ve bu vaziyet oldukça ufak konum değişikliklerinde ve hareket halinde irtibat hızının yavaşlamasına neden olabilmektedir. Demek oluyor ki balkonunuzdan iyi irtibat hızıyla internete girerken, odanıza geçtiğinizde internetinizin yalnız bir metrelik mesafede aniden oldukça yavaşlama ihtimalini bir müddet daha göze almalıyız. Beklenmedik bir sürprizle karşılaşmamak için, önce 3G uyumlu cep telefonunuzla veyahut ödünç alacağınız bir modemle 3G bağlantısını denetim etmekte fayda vardır.

Bilgisayarımda 3G Kullanabilir miyim?

    3G servislerinin bilgisayarlarımızda kullanılabilmesi için Turkcell, Avea ve Vodafone birçok kampanya oluşturmuşlar ve birbirinden değişik özelliklerde modem çeşitlerini lanse etmişlerdir. Bu modemlerin ortak özellikleri, USB girişinden bilgisayarlarımıza takılması ve içinde sim kartı bulunmasıdır. 3G modemleri masaüstü ve laptop bilgisayarlarda kullanılabilmektedir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu