Hamilelik

Memeden Süt Gelmemesi İçin Ne Yapılmalıdır?

Memeden Süt Gelmemesi İçin Ne Yapılmalıdır? sorusu sıkça sorulan sorular arasındadır. Anneler emzirme dönemi sonrası göğüsten süt gelmesi sorunu ile karşılaşabiliyor. Memeden süt gelmemesi için ne yapılmadır öğrenmek için makalemizi okuyun.

Memeden süt gelmemesi için ne yapılmalı? sorusu emzirme dönemi sonrası göğüsten hala süt gelmesi durumu ile karşılaşan annelerin yanıtını merak ettiği bir sorudur. Emzirme dönemi sürecinde memeden süt gelmesi oldukça olağan bir durumdur. Bebeğinizi sütten kestikten sonra da memeden süt gelmesi durumu ile karşılaşabilirsiniz. Peki, memeden süt gelmemesi için ne yapılmalı? Öncelikle bilinmesi gereken bebeğinizi sütten kesme dönemi hakkı bilgi sahibi olmanız gerektiğidir.

Emzirme dönemi sonrası memeden süt gelmesi, sıklıkla karşılan bir durumdur. Bebekleri anne sütünden kesme dönemi göğüsteki süt miktarını oldukça etkileyen bir dönemdir. Eğer hala yeterli miktarda sütünüz var ise ve bebeğinizi emzirmeyi bıraktıysanız göğsünüzden süt gelmesi oldukça normaldir. Fakat emzirme döneminizin üzerinden belli bir süre geçti ise ve hala süt gelmesi probleminiz var ise bir doktora başvurmanız gerekebilir.

Memeden Süt Gelmemesi İçin Yapılması Gerekenler

Memeden süt gelmemesi için yapılması gerekenler ile “anne sütü nasıl kesilmelidir?” sorusunun cevabı bağlantılıdır. Öncellikte emzirme döneminden sonra süt akıntısının devam etmesinin normal olduğunu bilmelisiniz. Bunun nedeni ise anne sütü üretiminin durdurulmasının ve sütün geri çekilmesinin zaman almasıdır. Emzirme döneminden sonra anne sütünün geri çekilmesi yaklaşık 4-5 hafta sürmektedir.

Memeden süt gelmemesini için yapılması gerekenler ise şu şekildedir;

  • İlk olarak anne sütü kesilmesinin bir süreç olduğu bilinmelidir.
  • Anne sütünün direkt olarak kesilmesi, süt üretimi devam ettiği için süt akıntısına sebep olacaktır. Bebekler anne sütünden aniden kesilmemelidir.
  • Bebeklerin yavaş yavaş emzirme azaltılarak anne sütünden kesilmesi, memeden süt gelmesi problemini önleyecektir.
  • Memedeki süt akıntısı için bol su tüketmek faydalı olacaktır.
  • Memeden süt gelmemesi için memeye soğuk kompres uygulamak da akıntının azalmasını sağlamaktadır.
  • Eğer göğsünüzde sütün var olduğunu hissediyorsanız sütü sağmak sizi oldukça rahatlatacak ve süt akıntısına iyi gelecektir.
  • Göğüslere masaj yapmak da süt akıntısına iyi gelen bir uygulamalar arasındadır.
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu